Zdravá 5

V průběhu měsíců října a listopadu k nám zavítaly lektorky Zdravé Pětky z Nadačního fondu Albert, aby žáky naší školy seznámily se zásadami zdravé výživy.

Děti z 1. a 2. třídy se zúčastnily programu Škola Zdravé 5. Ten je v zábavné dvouhodinovce seznámil s pěti základními zásadami zdravého stravování – správným složením jídelníčku, ovocem a zeleninou, pitným režimem, zásadami hygieny a bezpečnosti potravin a přípravou zdravé svačinky. Na každé téma byl připraven soutěžní úkol, který žáci, rozdělení do skupinek, plnili, a pro svůj tým sbírali pětky“. Nakonec dostali vysvědčení a drobné dárečky, které jim zásady Zdravé Pětky připomínají.

Zcela nového programu – Nakupování se Zdravou 5 – se zúčastnili žáci 3. - 5. ročníku. Pod vedením lektorky si prošli deskovou hrou „Obchod Zdravé 5“, kde odpovídali na kvízové otázky a plnili praktické zábavné úkoly. Za správné odpovědi získávali dílky puzzle, z nichž si pak složili obrázek obsahující tajemství zdravé výživy.

Pro žáky 2. stupně byl připraven program Party se Zdravou 5. I ten prošel inovací. Na počátku dvouhodinového bloku se žáci seznámili se zásadami zdravého stravování. Poté se však děti chopily kuchyňských nástrojů a tentokrát vařily zdravá jídla z teplé kuchyně. Na konci programu jsme tedy mohli ochutnat šunkovo-zeleninovou pizzu, „thajskou“ polévku z červené čočky s kokosovým mlékem či pečená jablka s dipem.

Program zaměřený na zdravý životní styl byl žáky hodnocen velice kladně. Doufejme, že si z něho ponaučení přenesou i do svých stravovacích návyků.

L. Pužová

Zdravá5