Úvodní stránka

Výlet 9. ročníku

S koncem školního roku jsou tu opět i školní výlety. Pro nejstarší žáky naší školy se jednalo o ten poslední společný. Abychom si ho pořádně užili, vyrazili jsme rovnou na čtyři dny do Kladského pomezí.

1. den

V úterý 22. června jsme se vlakem vydali až k česko-polské hranici, doNáchoda, zde jsme měli zajištěné ubytování v Autokempu Běloves.

Protože bylo ještě celé odpoledne před námi, nelenili jsme a za městem začali strmě stoupat naučnou stezkou Po opevnění Běloves. K našemu cíli, pěchotnímu srubu Březinka, který tvořil část opevnění čs. hranic z let 1935 - 1938, jsme došli vcelku brzy. S úderem půl čtvrté si nás na starost vzal pan průvodce, který nám dodal potřebné informace o tomto objektu. Poté jsme se vydali (opět do kopce) směrem k Jiráskově chatě, kde se nachází nejkrásnější rozhledna Královéhradeckého kraje, abychom se pokochali pohledem nejen na vodní nádrž Rozkoš. A už tu byla cesta zpět do centra města, kde jsme se navečeřeli a vydali se zpět do kempu.

Skóre za 1. den: 18,8 km pěšky, 250 km vlakem

2. den

Druhý den se nám, navzdory špatné předpovědi počasí, také velmi vydařil. Po snídani jsme vlakem dojeli do asi 35 km vzdáleného Adršpachu. Adršpašsko-teplické skály jsou největší skalní města střední Evropy. Jejich prohlídku jsme začali u Pískovny, již jsme celou obešli. Poté nás čekala celkem poklidná procházka částí Adršpašských skal, zakončená plavbou na loďce. Vlčí rokle, která skalní města spojuje, nám dala pěkně zabrat. Příkré cesty, nepočítaně schodů a nekončící kopce nás nakonec zavedly  do Teplických skal. Konečných 300 schodů na vyhlídku skalního hradu Střmenu jsme také zvládli celkem s přehledem. Teď už jen na vlak do Náchoda, večeře, nákup a šup zpět do kempu.

Skóre za 2. den: 24,8 km pěšky (ale ten terén!)       

3. den

Třetího dne ráno jsme se vydali do České Skalice (asi 17 km). Ta je velmi spjatá se životem Boženy Němcové, a proto jsme navštívili areál Barunčiny školy. Po prohlídce nás čekal krátký rozchod na náměstí a pak jsme se přesunuli do půjčovny kol, na nichž jsme si projeli jedno z nejznámějších výletních míst východních Čech - Babiččino údolí. Trasou zpět do Náchoda jsme přibrzdili u ratibořického zámku, vyfotili se u pomníku babičky s vnoučaty, nakoukli do Starého bělidla, poseděli u Viktorčina splavu a vylezli na rozhlednu Žernov.

Po příjezdu do Náchodajsme vrátili kola a jelikož nám zbývalo ještě hodně času, dali jsme si rozchod na Masarykově náměstí a vyfotili ses litinovou sochou v nadživotní velikosti spisovatele Josefa Škvoreckého, náchodského rodáka. Po příchodu do kempu nás přepadl hlad, tak jsme si objednali pizzu, povečeřeli, poseděli, povídali.

Skóre za 3. den: 13,3 km pěšky, 20 km na kole

4. den

Čtvrtý, a zároveň poslední, den našeho výletu jsme se již s veškerými zavazadly vydali do Jaroměře. V tento den nám počasí přestalo přát a my cestou k pevnostnímu městu Josefov značně promokli. Výukový program „Ideální pevnostní město Josefov“ nás provedl jedním z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě. Byla tu tma a zima, ale také jsme si užili spoustu zábavy. Teď už zbývala jen cesta domů. Vlivem různých okolností se nám o hodinu protáhla a my tak nestihli poslední vlak do Rudíkova. Naštěstí nás rodiče nenechali na holičkách a děti si v Křižanově vyzvedli. Ještě jednou moc děkuji.

Skóre za 4. den: 13,9 km pěšky, 250 km vlakem

Co říci závěrem? Krásné vzpomínky a nevšední zážitky vytváří nejen místa, ale hlavně i lidé, s kterými je sdílíme… Deváťáci, děkuji vám, bylo to super!

Lenka Pužová

 


Zobrazení: Alba | Podle data

Deváťáci výlet


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru