Úvodní stránka

Školní výlet 6. ročníku

 „Znojmo je město s rozšířenou působností v Jihomoravském kraji na levém břehu řeky Dyje, 65 km jihozápadně od Brna a 83 km severozápadně od Vídně. Žije zde přibližně 33 tisíc obyvatel. Je druhým největším městem Jihomoravského kraje a historickým centrem jihozápadní Moravy.“

O pravdivosti těchto informací z Wikipedie se vypravili ve dnech 14. a 15. června přesvědčit žáci 6. ročníku. A opravdu, historie na nás dýchala ze všech stran. Po dvouhodinové jízdě vlakem jsme se nejdříve šli pokochat k rotundě sv. Kateřiny vyhlídkou na kostel, řeku Dyji a její okolí. Poté jsme nasedli na městský autovláček a přes hodinu poznávali historii i nejvýznamnějšími památky tohoto města. Protože jsme se už dostatečně naseděli, čekal nás výstup na Vlkovu věž a hned nato temné podzemí. Nezalekli jsme se v něm ani tmy, natož historek z dob obléhání Znojma švédskými vojsky.

Druhá část našeho putování nás přenesla do současnosti. Vlakem jsme se přesunuli do Šumné a odtud už nám nezbylo, než chybějících sedm kilometrů do kempu ujít po svých. Počasí nám přálo, nožičky nás unesly, takže jsme se k večeru mohli ubytovat v chatkách u Vranovské přehrady a v tamní restauraci se pořádně navečeřet. Voda nás stále lákala, a proto do ní mnozí z nás navečer ještě naskákali.

Druhý den ráno jsme si po snídani sbalili saky paky a vyšli vstříc novým poznatkům. Nejdříve nás čekal strmý výstup k vyhlídce nad řekou Dyjí se čtyřmi metry vysokým Claryho křížem. Po sestupu jsme nabrali směr Vranov nad Dyjí a téměř pět kilometrů cesty nám uteklo jako voda. Na vranovský státní zámek jsme došli ještě s krátkým předstihem, který jsme vyplnili nákupem zmrzliny a potravin. Před jedenáctou hodinou nás čekala klasická prohlídka zámeckých interiérů, poté následovalo již jen malé občerstvení a zpáteční cesta. Z autobusu, který nás dovezl do Znojma, jsme po krátkém rozchodu přestoupili na vlak do Třebíče a nechali se unášet domů.

Ve Znojmě a jeho okolí jsme strávili dva příjemné dny. Viděli a zažili jsme spoustu zajímavých věcí, mnoho na nás ještě čeká. Tak zase někdy příště…

 L. Pužová


Zobrazení: Alba | Podle data

Výlet 6. ročník - Znojmo


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru