Úvodní stránka

Rudý vlčí mák - symbol milionů padlých

John McCrae (30.11.1872-28.1.1918) – kanadský chirurg z Ontaria, který sloužil v průběhu 1. světové války na západní frontě ve Flandrech v dnešní Belgii, byl chirurgem kanadské armády v rámci armád Britského společenství národů. Přestože se svými kolegy ošetřil na pět tisíc raněných, velmi jím otřásla smrt přítele Alexise Helmera, kterému již nemohl pomoci a který zemřel 2. května 1915. Aby se se smrtí poručíka Helmera snáze vyrovnal, hned druhý den napsal svoji slavnou báseň - In Flanders fields (V polích flanderských), v níž vyjadřuje žal nad zabitými spolubojovníky. Báseň byla vydána až 8. prosince 1915 v časopise Punch a přestože její autor zemřel na zápal plic 28. ledna 1918, stala se jeho báseň jedním ze symbolů celé války a dodnes je připomínána tradicí vlčího máku na paměť padlých a válečných veteránů.

Také my jsme přispěli svými výtvarnými díly – vzpomínková akce na počest rudíkovských válečných veteránů je zorganizována v prostorách OÚ Rudíkov.


Zobrazení: Alba | Podle data

Vlčí máky


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru