Úvodní stránka

Exkurze Slezské muzeum

Dne 12. a 13.6. vyrazili žáci 6.,7.a 8. ročníku na dvoudenní exkurzi do Slezského zemského muzea. První den navštívili expozici v památníku: Doba zmaru a naděje chronologicky připomíná válečné dějiny II. světové války a na straně druhé přibližuje i civilní život obyvatelstva, válečnou výrobu a kulturu. Postihuje také boje československých vojáků na Blízkém východě, osudy letců Polsku, Francii a Velké Británii a další události. Hlavním cílem expozice je emocionální prožitek, postavený na osobních příbězích artefaktů, které pro expozici věnovali přímí účastníci bojů. Mezi filmovými snímky nechybí ani dokument Evalda Schorma, který si pamatují návštěvníci původní expozice. Zhlédli doprovodný program: HOLOCAUST A TRANSPORTY ŽIDOVSKÉHO OBYVATELSTVA. Cílem tohoto programu je seznámit návštěvníky se stručnou historií židovského národa. Objasněny budou pojmy antisemitismus, šoa, sionismus či holocaust. S využitím dobových dokumentů a nahrávek pamětníků objasní okolnosti, které vedly k masovým transportům evropských Židů do ghett a koncentračních táborů v období II. světové války.

Druhý den dopoledne si prožili klidnou prohlídku s okouzlující přednáškou Srubu Petra Bezruče na Ostravici. Slezské zemské muzeum získalo srub jako součást dědictví po básníku Petru Bezručovi. Obytná část srubu byla ponechána v původní podobě i se zařízením interiéru, který si Bezruč sám navrhl. V přilehlém dřevníku byla v roce 1983 zbudována expozice s názvem Krajem Petra Bezruče. Návštěvník srubu zde nalezne nejen autentické prostředí letního příbytku básníka, ale nutně chodí v jeho stopách, dotýká se životních příběhů básníka a především může poznat prostředí kraje pod Beskydem, jehož osud, v minulosti tak svízelný, zachytil básník ve svém stěžejním díle - ve Slezských písních. Po prohlídce vyrazili na Lysou horu, kterou všichni zúčastnění pokořili.  


Zobrazení: Alba | Podle data

exkurze Opava


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru