Úvodní stránka

Exkurze do předvánoční Prahy

První den pražské exkurze začal ubytováním ve smíchovském penzionu Akát a následnou cestou metrem do centra Prahy. Na Národní třídě žáci mohli zlédnout pamětní desku k 17. listopadu 1989 a připomenout si tak nedávný projekt Když se řekne 17. listopad..., který jsme realizovali v naší škole. Po přesunu přes náměstí Václava Havla a Národní divadlo nás čekala procházka po Karlově mostě. Poté následovala návštěva Betlémského náměstí, kde kromě Betlémské kaple sídlí Náprstkovo muzeum, ve kterém byl pro nás připraven lektorovaný program Pod souhvězdím Jižního kříže. Žáci v něm zjistili, jak se žije u protinožců, a seznámili se se stálou expozicí Austrálie a Oceánie, rozmanitými tichomořskými kulturami a vyzkoušeli ve výtvarné dílně tradiční australskou tečkovanou techniku. Poté následoval přesun přes Staroměstské náměstí na Náměstí Republiky, kde se stalo naším útočištěm jedno z největších obchodních center - Palladium. Po jeho důkladném prozkoumání nás čekalo Václavské náměstí, kde v tu chvíli probíhala pravá nefalšovaná demostrace proti politické situaci - žáci tak mohli na vlastní oči vidět, jak to při takových akcích probíhá, přítomnost televizních kamer, vykřikování hesel, mávání vlajek, zaplněné Václavské náměstí... to vše je velmi zaujalo a měli si celý večer o čem povídat. První den naší exkurze jsme zakončili trdelníkem na vánočně vyzdobeném Staroměstském náměstí a přesunem metrem do penzionu na ubytování.

Druhý den naší pražské exkurze jsme po vydatné snídani zahájili tříhodinovou prohlídkou Pražského hradu. Úžasná paní průvodkyně nás seznámila s historií tohoto krásného místa. Měli jsme možnost prohlédnout si nejenom všechna nádvoří Hradu, ale projít i celou katedrálou sv. Víta, navštívit Starý královský palác a v něm kopie korunovačních klenotů, baziliku sv. Jiří a ve Zlaté uličce navštívit všechny malé domečky. Po Starých zámeckých schodech to bylo jen kousek do Valdštejnské ulice, kde jsme v Národním pedagogickém muzeu navštívili lektorovaný program Malý písař spojený s výtvarnou dílnou, ve které se žáci postupně seznámili s různými druhy písma, které se používaly na našem území od příchodu Cyrila a Metoděje do 20. století. Vyzkoušeli si psát hlaholicí, gotickou minuskulou, kurentem a českou latinkou. Měli možnost se dotknout neobvyklých materiálů používaných ke psaní před objevem papíru. Žáci měli také možnost vyzkoušet si techniku psaní kaligrafickým perem a husím brkem. Celý program báječně zakončil pan učitel Žilka v převleku Jana Amose Komenského, se kterým jsme si všichni vyzkoušeli učební metody 17. století a zazpívali si vánoční koledu. 

No a pak už jen následovala slíbená návštěva mekáče a cesta domů za maminkami...:-)

Martin Suk, Ivo Žilka, Jiří Procházka

 


Zobrazení: Alba | Podle data

Praha 10. - 11. 12. 2019


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru