Úvodní stránka

Exkurze do Olomouce

V úterý 28. května se konečně dočkali i žáci sedmého ročníku a vydali se v rámci projektu „Pokusné ověřování paměťových institucí“ na dvoudenní exkurzi do Olomouce.

Ráno jsme zahájili cestou vlakem do Brna, kde jsme přesedli na autobus do Olomouce. Již u Vyškova se nad námi začala stahovat mračna a při příjezdu do hanácké metropole zem již bičovaly dešťové kapky. V tu chvíli jsme si oblékli pláštěnky, které se, bohužel, staly našimi velkými pomocníky po celý první den exkurze. Naši dobrou a zvídavou náladu počasí však neovlivnilo.

Tramvají jsme se přesunuli na první zastavení našeho putování, k bráně Arcidiecézního muzea Olomouc. Zde jsme se stali účastníky komentované prohlídky „Sklepem, sálem, podkrovím“, při níž nám pan lektor představil historii celého areálu a seznámil nás s některými osobnostmi světového významu, jež jsou s Olomoucí spjaty. Mohli jsme tak zavítat k místu, kde byl údajně zavražděn český král a poslední panovník z rodu Přemyslovců Václav III., nebo si důkladně prohlédnout barokní kočár olomouckého biskupa Ferdinanda Julia Troyera, či hmatem rozeznat rozdíl mezi gotickými a románskými okny.

Po návštěvě muzea jsme si nemohli nechat ujít krátkou prohlídku další olomoucké dominanty, dómu sv. Václava. Po přesunu na náměstí jsme si dali krátký rozchod a začali přemýšlet nad tím, co dál… Počasí nám stále nepřálo, i když semtam se už začala objevovat i polojasná obloha. Hlasování dětí nakonec vyhrál Sv. Kopeček.

Poutní barokní kostel, bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku patří mezi národní kulturní památky ČR, takže jsme si její návštěvu nemohli nechat uniknout. K naší smůle zrovna probíhá rekonstrukce interiéru baziliky, její krásu jsme si tedy zcela nevychutnali.

Poté již naše kroky směřovaly k oblíbenému místu snad všech dětí, do ZOO. Zde jsme si dali dvouhodinový rozchod k prohlídce tamějších obyvatel. Jelikož se již blížil večer, nohy začaly bolet a hlad se ozývat, bylo načase vydat se na pěší dvoukilometrovou cestu do rekreačního střediska „Chata pod věží“ v Radíkově, kde na nás čekaly nejen čtyřlůžkové chatky, ale i teplá večeře. Chvíli vlídného počasí děti využily k večernímu sportování, poté však opět začalo pršet. Pan majitel střediska nám v restauraci vytvořil zázemí a na plátno nám pustil filmovou komedii. Pak už jen večerní hygiena a šup na kutě…

Ve středu ráno se počasí konečně umoudřilo a my mohli v klidu zabalit pláštěnky do batohů. Po snídani jsme se vydali na zastávku MHD a vraceli se zpět do Olomouce. Druhou kulturní institucí, kterou jsme navštívili, bylo Muzeum moderního umění. Zde jsme původně měli objednán program „Je to ještě umění?“, ale z důvodu úterního deště, který se nevyhnul ani interiéru muzea, byla tato výstava uzavřena. Pan lektor si však věděl rady a seznámil nás s expozicí akčního maďarského umění „Akce a reakce“. Jelikož podstatou této výstavy bylo snaha o svobodné vyjádření ve veřejném prostoru a sledování reakcí nic netušících lidí, i žáci naší školy nakonec na náměstí před muzeem uspořádali svůj happening.

Poté přišel na řadu adrenalinový vrchol celého výletu, návštěva Laser Areny Olomouc. Dvě proti sobě bojující ozbrojená mužstva, umělá mlha, akční hudba, tma a různá zákoutí, to byl opravdu nezapomenutelný zážitek, který ukončil naše putování hanáckou metropolí. Teď už jen krátký rozchod na náměstí a cesta zpátky domů.

I přes nepřízeň počasí jsme si výlet parádně užili, poznali jsme další krásná místa, dozvěděli se nové informace a budeme se těšit na ten příští…

 

L.Pužová


Zobrazení: Alba | Podle data

Exkurze Olomouc


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru