Grafomotorika

Naše mateřská škola klade důraz na rozvoj grafomotorické zručnosti.

Grafomotorické cvičení je řízené pohybové cvičení, při němž je prováděný pohyb zaznamenáván graficky. Poskytuje nám průpravu ke správnému psaní a přispívá k lepšímu ovládání tužky nácviku různých druhů čar, kliček a oblouků. Grafomotorická cvičení pomohou dítěti rozvinout jemnou motoriku a psychické funkce pro psaní a kreslení. Rozvíjí též jakousi souhru ruky a oka, vnímání prostoru souvislosti se směrem vedení čáry. Leváci mají obecně větší problémy se správným vnímáním prostoru. Potřebují větší prostor a čas. Pro počáteční psací a kreslící pokusy používáme balicí papír.

Cvičení provádíme tužkami a pastelkami s trojúhelníkovým průřezem. Před každým psaním si každý předškolák musí procvičit a uvolnit ruce, prstíky.

Jak správně držet tužku?

Tužku držíme třemi prsty, právě proto jsou nejvhodnější trojhranné tužky.

• jednu hranu drží palec, naproti je ukazováček
  • třetí hranou je tužka položena na prostředníčku

Prsteníček a malíček se na úchopu nepodílejí, jsou volně pokrčené v dlani. Malíková hrana se lehce dotýká podložky. Tužku dítě drží asi 2 - 3 cm od jejího hrotu.

Tužka přesahuje kožní řasu mezi palcem a ukazovákem (krátké pastelky a tužky jsou naprosto nevhodné). Psací náčiní směřuje k rameni nebo míně vně ramene.

Grafomotorické cviky je potřeba opakovat vícekrát, uvolnění ruky se dostaví jako důsledek zautomatizovaného pohybu. Vhodná jsou grafomotorická cvičení s použitím říkadel. V naší MŠ využíváme i Metodu dobrého startu, která spojuje souhru oka a ruky ještě se složkou rytmickou (s písničkou). Je to těžší, dítě musí stačit rytmu písně, je to výborná průprava nejen pro psaní, ale i pro pozdější čtení, neboť čtení je rytmická činnost.

Ve třídě Sluníčka zajišťují učitelky v dopoledním programu v centrech.

GRAFOMOTORIKA

1. PLYNULÉ LINIE – L i P ruka

• Kroužení – kruh, ovál
  • Mletí